Türkçe | English
             
 
Haberler
Fransa\'da fotoğraf yarışmasına katıl, Strazburg\'a gitme şansı yakala!
Polonya da 1 YİL AGH Imkani
Letonya da 11 Aylik AGH Imkani
CALL FOR EVS VOLUNTEER in THESSALONIKI
Komurden de Kara Gunumuz
Polonya da 10 Ay AGH Imkanı
EVS in Thessaloniki for 10 months
Romanya da Genclik Demokrasi Projesi için Katilimci Araniyor
Romanya da 1 Yil AGH Imkanı
Polonya da AGH Firsati ile Yeniden Kesif
Romanyada Kisa ve Uzun Donem AGH
BEST EVS ile Polonya da 1 yil AGH
POLONYA DA 1 YIL AGH
7. Peaceboat Türk-Japon buluşması başvuru sonuçları
Şifremi Unuttum | Üye Olmak İstiyorum
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
 
    Polonyada Gençlik Değişimi
    Kabul Edilmiş Bir Proje Gönüllü Aranıyor (Polonya)
    RIGHT HERE, RIGHT NOW! (italya) projesine katılımcı aranmaktadır
    Selanik`te AGH yapmak ister misiniz
    Benim Haklarım Benin Hikayem
    A new COMPASS has arrived!!
    T-Kit No. 12 - Youth transforming conflict
Haberler  »  Romanya’da gerçekleşecek olan gençlik değişimine katılımcılar aranıyor
 
Romanya, Macaristan ve Türkiye’den gelen yedişer genç, sekiz gün boyunca Kelemen Mikes'in doğum yeri olan Zagon’da Transilvanya Gençlik derneği tarafından düzenlenen bir gençlik değişim programında bir araya gelecekler.
Mikes Kelemen’in çalışmaları ve hayatı üzerine şekillenen değişim programında yer alan diğer konular arasında; üç ülkenin gözünden Avrupa Birliği ve birliğin tarihi, geleceği, ekonomik kriz, genç işsizliği, kırsal kalkınma, Türkiye’nin geçmişten bu yana Ayrupa ile olan ilişkileri, birliğe bakışı yer almaktadır.
Gençler kendi bilgilerini ve fikirlerini diğer gençler ile paylaşır ve tartışırlarken, aynı zamanda birbirlerini ve birbirlerinin kültürlerini tanım tanıtma fırsatı bulacaklar.
Tüm bu konular yaygın olmayan eğitim (non formal education) metodları kullanılarak, oyunlar, tartışmalar, grup çalışmaları ve rol oynama (role-play)  gibi aktiviteler aracılığıyla gerçekleştirilecektir.
Gençlik değişimi tarihçiler, Avrupa Birliği konusunda uzmanlar ve ortaklarımızın katılımıyla zenginleşecektir.
Ayrıca, Kelemen Mikes’ın doğduğu yere ve etrafa; kırsal bölgelere kısa geziler de yapılacaktır. Böylece katılımcılar bölgenin kültürünü ve bölgedeki yaşam tarzını keşfetme şansına erişecekler.
Değişim katılımcı gençlerin ortak geçmişimizi anlamaları ve böylece bugünü de anlayarak geleceklerini planlamalarını sağlamayı hedeflemektedir. Yaygın olmayan eğitim metodları ile gerçekleştirilen aktiviteler, katılımcıların pek çok farklı kişisel ve profesyonel beceri, tutum ve yeterliği kazanmasını sağlarken, bu beceriler gençlerin aktif katılımıyla değişim sonrasında alacakları "youthpass" sertifikası sayesinde kalıcı hale gelecektir
Proje 20-27 Ekim 2012 tarihleri arasında Romanya’da gerçekleşecektir. Yolculuk masraflarının %70’i proje tarafından karşılanacak, %30 ‘u katılımcılar tarafından karşılanacaktır. Başvuru yapmayı düşünen gençlerin yolculuk masrafının %70'inin koordinatör kuruluş tarafından proje sonrasında ödenmesi ihtimalini dikkate almasını tavsiye ederiz.
Gençlik Değişimleri ve Gençlik Programı hakkında detaylı bilgi almak için lütfen Ulusal Ajans’ın web sayfasını ziyaret ediniz. www.ua.gov.tr
Son başvuru: 13 Eylül 2012 Perşembe saat 17.00
 
Kelemen Mikes kimdir?
Kelemen Mikes, (d.1690,Zagon (Macarca Zágon), ö.1761,Tekirdağ (Rodosto)),yazar.
II. Ferenc Rákóczi, Avusturyalılar'a karşı yürüttüğü mücadele için destek sağlamak amacıyla Lehistan ve Fransa gibi Avrupa ülkelerini dolaşmaya başladı. Fransızlardan aldığı olumsuz sonuçtan sonra o zaman ki Osmanlı padişahının daveti üzerine 1717 yılında kalabalık bir maiyetiyle birlikte Edirne'ye geldi. Kelemen Mikes'te Macar prensi Rákóczi ile birlikte gelen bu mülteci grubunun içinde Rákóczi'nin danışmanı olarak yer alıyordu.
1718'de Osmanlı ile Avusturya arasında imzalanan Pasarofça Antlaşması ile Osmanlı ülkesine iltica eden Macar azınlığın güvenliği teminat altına alındı. Rákóczi,Mikes ve diğer Macar göçmenler her türlü masrafları Osmanlı hükümeti tarafından karşılanmak üzere bugünkü Tekirdağ iline yerleştirildiler.Ölünceye kadar Tekirdağ'da kalan Mikes,o dönem de yazdığı Türkiye mektuplarıyla tanınmış ünlü Macar edebiyatçılarından biridir.
Mikes'in 13 eseri Macar Milli Müzesi'nde bulunmaktadır. En tanınmış ve önemli eseri ise "Türkiye Mektupları"dır. Mektuplarına genellikle "Ablacığım" veya "Sevgili Ablacığım" şeklinde başlayan Mikes'in, mektuplarına abla diyerek başladığı kişi, gerçekte olmayan kurgusal bir kişidir.Eser 18.yüzyıldaki Türk toplumunun gelenek, görenek, adet, yaşayış,folklor vb. özellikleri hakkında bilgi edinilmesine yardımcı olmaktadır.
 


Yer imi / Paylaşmak Arkadaşlarınla Paylaş 
 
 
 
 
 
 
 
 
© Copyright 2009, trexevs.org   Tüm hakları saklıdır