Türkçe | English
             
 
agh
AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ Nedir? (Genel Bilgiler)
Proje başvuru tarihleri nelerdir, neyi ifade eder?
AGH tarafları kimler/nelerdir?
AGH hangi masrafları karşılar?
Başvuru Süreci-Proje / Kuruluş arama
Motivasyon Mektubu, Özgeçmiş ve Proje Arama
PROJEYE KABUL
Belgeler, imzalar, e-mailler, postalar: Bürokratik süreç
VİZEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!
Ayrılış Öncesi Eğitimi (Pre-Departure Training)
Artık Avrupa’ya açılma vakti...
40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ (AGH)
AGH Hikayeleri
Şifremi Unuttum | Üye Olmak İstiyorum
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
 
    Polonyada Gençlik Değişimi
    Kabul Edilmiş Bir Proje Gönüllü Aranıyor (Polonya)
    RIGHT HERE, RIGHT NOW! (italya) projesine katılımcı aranmaktadır
    Selanik`te AGH yapmak ister misiniz
    Benim Haklarım Benin Hikayem
    A new COMPASS has arrived!!
    T-Kit No. 12 - Youth transforming conflict
agh  »  Belgeler, imzalar, e-mailler, postalar: Bürokratik süreç
 
 
Öncelikle e-mail trafiğinin yoğun yaşanacağı, sizin bazen sizi bile bıktıracak olan nasıl/neden/ne zaman gibi sorularınıza ev sahibi ve gönderen kuruluşların sabırla cevap vereceği; ama bu sırada karşılıklı anlayışın ve saygının unutulmaması gereken bu sürece hoşgeldiniz.
 
Bu süreçte TREX-EVS olarak, gönderen kuruluşu olduğumuz gönüllünün aklında soru işareti bırakmadan, gönül rahatlığıyla projesine başlayabilmesi için çaba gösteriyoruz. Gönüllünün de zamanında, doğru bilgi verip, doldurulması/imzalanması gereken belgelerde üzerine düşeni yapması oldukça önemli. Gönderen kuruluş, ev sahibi kuruluş, gönüllü (ve varsa koordinatör kuruluş) arasındaki iletişim bu süreçte önem kazanıyor. Tüm tarafların üzerlerine düşen sorumlulukları doğru ve zamanında yaptıkları sürece sorun yaşanmıyor.
 
Önemli belgeler:
-         AA /PA: Activity Agreement-Partnership Agreement (Faaliyet Anlaşması): Belirli bir AA formatı olmasa bile içermesi gereken bilgiler genel hatlarıyla şu şekildedir:
 
-Projenin adı, süresi, gerçekleşeceği yer, numarası vs.
-Tüm tarafların ad-soyad, adres, görev, iletişim bilgileri
-Tüm tarafların sorumlulukları
-Gönüllünün görev tanımı, çalışma saatleri (Hafada max. 30 saat sınırı ayrıca ayda 2 güne tekabül eden izin süresi vardır), yükümlülükleri
-Cep harçlığı, yemek, ulaşım vb. proje tarafından karşılanacak masrafların hangi yolla karşılanacağı
-Gönüllünün kimlerle, hangi şartlarda yaşayacağı
 
AA/PA, gönderen kuruluş, ev sahibi kuruluş, mentör ve gönüllü tarafından imzalanıp mühürlenir. Böylece ileride projeyle ilgili oluşabilecek herhangi bir sorunda başvurulacak başvurulacak resmi belge niteliğinde bağlayıcılığı vardır.
 
AA/PA, yazılı tüm konularda anlaşmaya varmadan imzalanmamalıdır; çünkü sonrasında bu anlaşmanın değiştirilmesi mümkün değildir. Gönüllü her konuda sorularını, merakını, değişmesini istediği noktaları bu süreçte paylaşmalı, karşılıklı iyi niyet ile çözüme ulaşılmalıdır.
 
-         AXA Sağlık Sigortası: AGH tarafından karşılanır. Gönderen kuruluşun hazırlaması ve gönüllüye proje başlamadan en az birkaç hafta önce imzalatılması gerekmektedir. İmzalandıktan sonra başvuru yine gönderen kuruluş tarafından tamamlanır ve bir kaç hafta içinde proje süresince karşılaşacağınız sağlık sorunlarında kullanmanız için internetten giriş yapıp kartınızın çıktısını alabileceğiniz şifre ve kullanıcı adı postayla elinize geçer.
 
Bu iki önemli belgenin dışında vize başvurusunda kullanmanız için gerekli AGH veya projenizle ilgili belgeler için de gerek gönderen gerekse ev sahibi kuruluşunuz size yardımcı olacaktır. Vize prosedürlerinin her ülke için farklı olduğunu hatırlatmakta yarar var. Aklımıza gelen birkaç belgeyi ve parantez içinde hangi tarafın vereceğini aşağıda paylaşıyoruz. Fakat yine hatırlatalım, bu belgeler her şahıs ve her ülke için farklılık göstereceğinden, vize başvurusu için gideceğiniz ülkenin başkonsolosluğuna başvurunuz.


 
 
 
 
 
 
 
 
© Copyright 2009, trexevs.org   Tüm hakları saklıdır