Türkçe | English
             
 
agh
AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ Nedir? (Genel Bilgiler)
Proje başvuru tarihleri nelerdir, neyi ifade eder?
AGH tarafları kimler/nelerdir?
AGH hangi masrafları karşılar?
Başvuru Süreci-Proje / Kuruluş arama
Motivasyon Mektubu, Özgeçmiş ve Proje Arama
PROJEYE KABUL
Belgeler, imzalar, e-mailler, postalar: Bürokratik süreç
VİZEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!
Ayrılış Öncesi Eğitimi (Pre-Departure Training)
Artık Avrupa’ya açılma vakti...
40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ (AGH)
AGH Hikayeleri
Şifremi Unuttum | Üye Olmak İstiyorum
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
 
    Polonyada Gençlik Değişimi
    Kabul Edilmiş Bir Proje Gönüllü Aranıyor (Polonya)
    RIGHT HERE, RIGHT NOW! (italya) projesine katılımcı aranmaktadır
    Selanik`te AGH yapmak ister misiniz
    Benim Haklarım Benin Hikayem
    A new COMPASS has arrived!!
    T-Kit No. 12 - Youth transforming conflict
agh  »  Başvuru Süreci-Proje / Kuruluş arama
 
Proje/kuruluş seçimi, gönüllülerin kafalarının en çok karıştığı kısım diyebiliriz. Projenin konusu, süresi, yeri, şartları, konuşulan dil... Tüm bunlar, gönüllünün kararlarını etkileyen unsurlar. TREX-EVS olarak gönüllünün projenin öncelikle “konu”suna odaklanmasından yanayız. Gönüllü önce kafasında “ne yapmak” istediğini belirlemeli ve daha sonra diğer şartları gözden geçirmeli. Çünkü AGH ne bir tatil programı, ne bir dil kursu ne de sabah akşam parti yapılacak bir dönem olarak görülmemeli.
 
AGH, gönüllülerin karşılığında maaş gibi maddi bir çıkar beklemeden bir konuda emek verirken aynı zamanda başka kültürleri, dilleri, insanları tanıma platformu bir nevi. Yani, farklılıklarımızla zenginleşip, benzerliklerimizle güçlendiğimiz bir program. Pek tabi, “karşılık” olarak, gönüllülerin hayatlarını idame ettirmeleri için gerekli ihtiyaçları Avrupa Komisyonu tarafından karşılanıyor ve bu destek AB farkındalığını artırmanın yanında gençlere kendilerini geliştirmeleri için motivasyon sağlıyor.
 
Gönüllü olarak nasıl bir projede ne kadar süre geçirmek istediğiniz tamamen size kalmış, özel bir karar. Fakat, bu kararı alırken, sizlere yardımcı olabilecek bazı ipuçları ve linkler hazırladık:
 
 İlk olarak akredite olmuş (AGH yapabilme yetkisi olan) TÜM organizasyonları görebileceğinizEVS Database (AGH Veri tabanı). Bu veritabanının gönüllüler için iki temel işlevi var: SO & HO bulmak.
 
Gönderen Kuruluş bulmak için;
Country kısmından “Turkey”, Town kısmından “şehriniz”, Type of accredition kısmından “sending” seçtiğinizde karşınıza yaşadığınız ilde “gönderen kuruluş” olma yetkisine sahip TÜM kuruluşları göreceksiniz. Fakat unutmayalım ki gönderen kuruluşunuz, yaşadığınız şehirde olmak zorunda değil. O yüzden “town” kısmını boş bırakıp Türkiye’deki tüm akredite kuruluşları görebilirsiniz. Gönderen kuruluşunuz olmasını istediğiniz derneğe e-mail veya telefon yoluyla ulaşıp talebinizi bildirirseniz size yardımcı olacaklardır.
 
Ev sahibi kuruluş bulmak için:
Ev sahibi kuruluş bulmak daha detaylı bir arama gerektiriyor haliyle. Ve unutulmaması gereken önemli bir nokta var: Bir kuruluşun veri tabanında olması, aktif olarak gönüllü ağırlıyor/ağırlayacak olması demek değil. Yani, akredite olup hiç gönüllü kabul etmemiş kuruluşlar da olabilir, sizin istediğiniz dönemde kabul etmeyecek olanlar da. Bu durumda yapmanız gereken, kuruluşlara e-mail atıp herhangi bir projeleri olup olmadığını (gönüllü arayıp aramadıklarını) sormak veyahut bunun için gönderen kuruluşunuzdan yardım istemek.
 
Örneğin: “Dear ..., my name is .... I am interested in doing EVS in your organization. Therefore, i would like to ask if there is/will be any vacancy for a volunteer in .... If yes, i would like to send my CV and motivation letter in order to apply.”  tarzı bir e-mail ile kısaca sorabilirsiniz ya da isterseniz biraz süsleyebilirsiniz.
 
(Tabi sizin sormanız onların kesinlikle cevaplayacakları anlamına gelmiyor. Malesef şöyle bir gerçek var ki, yollayacağınız e-maillerin bir çoğuna belki cevap bile gelmeyecek. Ama AGH projesi bulmak biraz da şansa bağlı olarak uzun ve zahmetli bir süreç olabiliyor)
 
  • Ülke, şehir, proje süresi, tema gibi veritabanının diğer özelliklerini de kullanabilirsiniz pek tabi. Fakat unutulmaması gereken bir durum var: Veri tabanındaki veriler her zaman doğruyu yansıtmayabiliyor. Şöyle ki, teması “kültürel aktiviteler” olan bir kuruluş örneğin köydeki yaşlılara bilgisayar öğreten bir kuruluş olabiliyor.
 
  • TREX-EVS olarak bizim önerimiz, ilgilendiğiniz kuruluşlarla iletişime geçerek gönüllülere sundukları projeler hakkında bilgi sahibi olmanız. Bu yüzden, özellikle tema ve proje süresi kısımlarını seçmeden daha genel arama yapmanız size uygun olması muhtemel kuruluşların elenmemesini sağlayacaktır.
Bu veritabanının şöyle bir yararı daha var: EI REF olarak geçen “akreditasyon numarası/kodu” olan bir kuruluşu sadece bu numarayı yazarak bulup, kontrol edebilirsiniz. Örneğin, TREX-EVS’in akreditasyon kodu: 2009-TR-8. (Burada 2009 kuruluşun akredite edildiği yılı, TR ülke kodunu temsil ediyor.)
 

Accreditation 
 Sending organisation, Co-ordinating organisation Gönderen ve Koordine eden kuruluş
Approval Date 
 02/03/2012akreditasyona son başvurulduğunda kabul edilen tarih (3 yılda bir yenileniyor)
Validity Date 
 02/03/2015akreditasyonunun (gönderen ve koordine eden kuruluş olması yetkisinin) biteceği tarih.
Location 
 IZMIR (Turkey) - Kuruluşun kayıtlı olduğu şehir
Theme 1 
 Youth policies - aktif olduğu tema, alan
Theme 2 
 Media and communication/Youth information- aktif olduğu tema, alan
Inclusion 
 Economic difficulties, Educational difficulties, Geographical difficulties, Social difficulties

 
Özetle, bu veritabanı TÜM akredite kuruluşlara ulaşabileceğiniz TEK kaynak olduğu için oldukça önemli; fakat unutmamalıyız ki tüm kuruluşlar aktif olarak gönüllü kabul etmeyebiliyorlar. Bunu öğrenmenin tek yolu ise kuruluşla birebir iletişime geçmek.
 
  • Bunun dışında internetten arama yaptığınızda bir çok kuruluşa ve EVS projelerine ulaşabilirsiniz. Örneğin youthnetworks, halihazırda gönüllü arayan projelerin bazılarına ulaşabileceğiniz güzel ve önerebileceğimiz bir platform. Ayrıca çeşitli e-posta gruplarına adresinizi ekleyerek, yeni projelerden de güncel olarak haberdar olabilirsiniz.
 
  • Spesifik olarak aklınızda olan bir konudaki kuruluşları araştırıp onlarla da iletişime geçebilirsiniz. Proje ararken tek bir kaynağa bağlı kalmamak, karşınıza çıkabilecek fırsat çeşitliliği açısından önemli.
 
Son Söz: AGH'de proje ararken ister istemez gönüllüler proje aramalarını ülke sınırlandırabiliyor.  Ülke veyaşehir değil de PROJE odaklı AGH ev sahibi kuruluş aramanızı öneriyoruz
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
© Copyright 2009, trexevs.org   Tüm hakları saklıdır