Türkçe | English
             
 
agh
AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ Nedir? (Genel Bilgiler)
Proje başvuru tarihleri nelerdir, neyi ifade eder?
AGH tarafları kimler/nelerdir?
AGH hangi masrafları karşılar?
Başvuru Süreci-Proje / Kuruluş arama
Motivasyon Mektubu, Özgeçmiş ve Proje Arama
PROJEYE KABUL
Belgeler, imzalar, e-mailler, postalar: Bürokratik süreç
VİZEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!
Ayrılış Öncesi Eğitimi (Pre-Departure Training)
Artık Avrupa’ya açılma vakti...
40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ (AGH)
AGH Hikayeleri
Şifremi Unuttum | Üye Olmak İstiyorum
Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
 
    Polonyada Gençlik Değişimi
    Kabul Edilmiş Bir Proje Gönüllü Aranıyor (Polonya)
    RIGHT HERE, RIGHT NOW! (italya) projesine katılımcı aranmaktadır
    Selanik`te AGH yapmak ister misiniz
    Benim Haklarım Benin Hikayem
    A new COMPASS has arrived!!
    T-Kit No. 12 - Youth transforming conflict
agh  »  AGH hangi masrafları karşılar?
 
Proje öncesi:
 • Ayrılık öncesi eğitimi (Pre-departure training)” masrafları (yol, yeme-içme, eğitim süresinde kullanılacak materyaller)
   
 • Vize masrafları (Vize için yapılan çeviri, rapor, harç, yol masrafları)
   
 • (Not: Gönüllünün gideceği ülkeye göre “oturum izni” masrafı olması durumunda, proje bütçesine dahil edilmelidir.Bknz: Proje sırasında karşılanan masraflar)
 • AXA genel sağlık sigortası masrafı.
   
 • Gönüllünün Türkiye’deki ikametinden, gönüllü olacağı kuruluşa kadar olan bir seferlik gidiş- dönüş bileti. *Kuruluşlar, bilet masrafının %10’unu gönüllüden talep edebilirler.
 
Proje süresince:
 • Varışınızdan itibaren kısa süre içerisinde dahil olmanız gereken “Varış sonrası eğitim (On-arrival training) & projenizin ortalarında katılacağınız “Ara Değerlendirme” (Mid-term Training) masrafları (yol, konaklama, yeme-içme, eğitim süresinde kullanılacak materyaller). Her iki eğitim de gönüllü olacağınız ülkede, diğer ülkelerden sizinle aynı zamanlarda gelen gönüllülerin katılımıyla gerçekleşecektir.
 
 • Her ülkenin ekonomik şartlarına göre belirlenmiş aylık cep harçlığı (pocket money). NOT: Bu, AA’da belirtileceği üzere nakit olarak her ayın belirli gününe kadar gönüllüye verilebileceği gibi bir banka hesabına da yatırılabilir. Ek: Cep harçlıgı tablosu
 
 • Gönüllünün önceden Faaliyet Anlaşması (Acitivity Agreement-AA; Partnership Agreement-PA)’nda belirtilmiş, proje için ev sahibi kuruluşun bilgisi ve izni dahilinde yapılan harcamalar. (Örn: Düzenlenecek bir etkinlik için poster basımı giderleri)
 
 • Projeniz süresince boyunca konaklama masrafınız.
 
ÖNEMLİ: Konaklama şekli projeden projeye değişiklik gösterir ve AA’da belirtilmesi gereklidir. Bu bir ev, biriyle paylaşacağınız bir oda, yurt ya da bir ailenin yanı da olabilir. Proje için AA’lar imzalanmadan (hatta mümkünse proje için duyuru yapıldığında) bu konunun açıkça belirtilmesi önemlidir. Eğer konaklama şekli gönüllü için bir sorun teşkil ediyorsa, gönüllü bunun değişikliğinin mümkün olup olmadığını sorabilir ve gelecek cevaba göre proje konusunda kararını vermelidir.
 
NOT: Bu masraf, AA’da belirtileceği üzere nakit olarak her ayın belirli gününe kadar gönüllüye verilebileceği gibi bir banka hesabına da yatırılabilir. Ya da kira söz konusuyda ev sahibi kuruluş tarafından direkt ilgili kişiye (ev sahibi vs.) ödenebilir.
 
 • Projeniz süresince yeme-içme masrafınız.
 
ÖNEMLİ: Yeme-içme şekliniz de AA ya da PA’da belirtilmelidir. Aile yanında kalacaksanız ailenin pişirdiklerini, ya da belki evde size ayrılmış bir bölümden sizin pişirdiklerinizi; ayrı kalacaksanız kuruluşunuzun size sağladığı yiyeceklerle pişirdiklerinizi ya da belirli bir yerde düzenli çıkan yemekleri yemek durumunda olabilirsiniz. Ya da size aylık olarak kalacağınız ülkenin yemek masraflarına göre belirli bir miktar verilir, siz de fatura götürmek kaydıyla ya da böyle bir şart aranmaksızın o parayı harcayabilirsiniz. Bu masraf da tıpkı konaklama gibi projeden projeye değişkenlik gösterir. Vejeteryan, vegan, helal, glutensiz vb. gibi özel durumlarınızı gerek projeye dahil tüm eğitimlerde (on-arrival vs.) gerekse proje sırasında yeme-içmenizin karşılanması sırasında belirtebilirsiniz.
 
NOT: Bu masraf, AA’da belirtileceği üzere nakit olarak her ayın belirli gününe kadar gönüllüye verilebileceği gibi bir banka hesabına da yatırılabilir.
 
 
 • Proje süresince karşılaşabileceğiniz sağlık masrafları.
 
ÖNEMLİ: Sigortanızın neleri, hangi durumlarda ve hangi oranda karşıladığını öğrenmek için AXA sigorta kullanım kılavuzunu detaylı bir şekilde okumanız önemlidir.
 
NOT: Genel olarak AXA’nın işleyişi şu şekildedir: Kılavuzda belirtilen şartları sağladıktan sonra sağlık masrafı gönüllü tarafından ödenir (gönüllü zor durumdaysa HO ile görüşülüp bir şekilde bu masrafın karşılanması için bir çözüm bulunabilir) ve yine kılavuzda belirtilen belgeler (fatura, doktor raporru vs.) ile birlikte AXA’ya gönderilir. AXA bir kaç hafta içinde gönüllünün hesabına masrafın karşılanan kısmını yatırır. Tüm bu prosedür için AXA kılavuzu okunmalı, belirtilen adımlar gerçekleştirilmelidir.
 
 • Yaşadığınız yerden, projeyle ilgili çalışma yapacağınız yere kadar olan ulaşım masrafı karşılanmaktadır.
 
ÖNEMLİ: Yerelulaşım masrafının nasıl karşılanacağı da AA’da belirtilmelidir. Ulaşım masrafları; aylık şehir içi pasolarla veyahut size bir servis/bisiklet sağlanması gibi yollarla karşılanabilir. Kalınan yer gönüllülük yapılan yere yürüme mesafesindeyse projeyle ilgili bir masraf olmadığından, karşılanmak zorunluluğu yoktur. Yine de karşılıklı fikir alış verişiyle örneğin kişinin alışverişe gidip gelme masrafları ya da şehir merkezine ulaşım masrafları karşılanabilir. Tüm bunlar, gönüllü-SO-HO arasındaki iletişimle anlaşılması gereken konulardır.
 
NOT: Bu masraf, AA’da belirtileceği üzere nakit olarak her ayın belirli gününe kadar gönüllüye verilebileceği gibi bir banka hesabına da yatırılabilir.
 
 • Dil desteği masrafları da AA’da belirlenen şekilde karşılanmalıdır. Gönüllünün gidilen ülkenin diline uyum sağlaması için varışından itibaren dil desteği sağlamak ev sahibi kuruluşların sorumluluğundadır. Dil desteği, ücretli bir kurs olabileceği gibi örneğin göçmenlere devletin sağladığı ücretsiz bir kurs ya da başka bir gönüllünün birebir dil öğretmesi ile de olabilir. Bu tanım da oldukça geniş olabileceğinden AA’da belirtilmesi önemlidir.
 
 • Gönüllünün aldığı vize proje için kalacağı süreden kısaysa ve oturum izni gerekiyorsa bu masrafın da AA’da belirtildiği şekilde karşılanması gereklidir.
 
 
Proje sonrası:
 • Gönüllü olunan ülkeden kendi ülkenize geri dönüş masrafı. *Kuruluşlar, bilet masrafının %10’unu gönüllüden talep edebilirler.
 
 • “Nihai Değerlendirme Toplantısı” (final evaluation meeting) masrafları (yol, konaklama, yeme-içme, eğitim süresinde kullanılacak materyaller).
 
***ÇOK ÖNEMLİ NOT: AGH tarafından karşılanacak yaptığınız tüm masrafların size geri ödenebilmesi için; o masraflara ilişkin fatura, makbuz, (yolculukta) biniş kartı vs. Gibi belgelerinizi KESİNLİKLE saklayın ve ev sahibi/gönderen kuruluşunuz tarafından talep edildiğinde fotokopilerini/taranmış kopyalarını da e-posta ile gönderdikten sonra taahütlü postayla gönderiniz.


 
 
 
 
 
 
 
 
© Copyright 2009, trexevs.org   Tüm hakları saklıdır